مرور قسمت اول

در قسمت قبل آموزش لینک بیلدینگ درباره تعریف بک لینک و این که بک لینک چیست و تاثیر آن در سئو و حساسیت آن و همچنین لزوم تخصص داشتن کسی که برای سایت شما عمل لینک بیلدینگ را انجام می دهد توضیحاتی دادیم. کل مباحث قسمت اول را به صورت خیلی خلاصه در چند بند زیر بیان می کنیم:

 • بک لینک به معنای یک پیوند از صفحه وب به صفحه ای دیگر است و لینک بیلدینگ به معنای ساخت بک لینک برای سایت مقصد است.
 • لینک بیلدینگ تاثیر به سزایی در سئو دارد اما به تنهایی کافی نیست و باید در کنار عوامل دیگر باشد.
 • موتور های جستجو حساسیت زیادی روی بک لینک های سایتها دارند و اگر این بک لینک ها به صورت اشتباه ساخته شوند منجر به جریمه شدن سایت می شوند.
 • بک لینک را می توان از راه هایی مانند خرید و تبادل لینک، ارسال کامنت و پست در سایت ها و انجمن ها و قرار دادن لینک در آن و همینطور بصورت طبیعی بدست آورد.

در این قسمت قصد داریم ببه صورت تخصصی تر به مطالبی بپردازیم که آگاهی از آن ها بسیار برای وب مستران، مدیران سایت ها و همینطور طراحان سایت مورد نیاز است.

لینک بیلدینگ
بک لینک بخریم یا نخریم؟

خریدن یا نخریدن بک لینک یک سوال اساسی است که معمولا مورد توجه همه ی وب مستران و سئو کاران بوده و هست، در سال ۲۰۱۱ در آپدیت گوگل، پیامی برای وب مستران ارسال شد با این مضمون که خرید و فروش بک لینک ممنوع می باشد و سایت های فروشنده و خریدار جریمه خواهند شد، به همین ترتیب در اکثر سایت های سئو و مقالات مرتبط هم تاکید شده که از خرید و فروش بک لینک پرهیز کنید، حال سوالی که ممکن است پیش آید این است که آیا مدیران سایت هایی که می گویند از خرید بک لینک پرهیز کنید خود به گفته ی خود پایبند هستند؟ در جواب باید بگوییم که متاسفانه نه…

اگر به سایت majestic.com سری زده باشید و آدرس یکی از همین سایت هایی که خرید بک لینک را اشتباه می دانند جستجو کنید می بینید که لینک خود همین سایت ها در فوتر سایت هایی هست که فروشنده بک لینک هستند، بک لینک خریداری کرده اند…

در ادامه با ذکر چند نکته بررسی می کنیم که آیا خریدن بک لینک کار اشتباهی هست یا نه.

گوگل از کجا تشخیص می دهد بک لینک واقعی است یا خریداری شده؟

همینطور که شما با یک جستجوی ساده در خود گوگل سایت های خرید و فروش بک لینک را می یابید بدون شک یافتن و جریمه کردن این سایت ها برای گوگل هم کار پیچیده ای نخواهد بود، پس به عنوان اولین نکته سعی کنید از سایت هایی که مشخصا اقدام به این کار می کنند خرید نکنید، بهترین راه این است که با مدیر سایتی که می خواهید لینکتان در آن قرار گیرد ارتباط برقرار کنید. مورد دیگری که شک گوگل را بر می انگیزد غیر طبیعی بودن تعداد لینک ها در یک بازه زمانی است، مثلا اگر شما در هفته اول پس از راه اندازی وب سایت خود در ۱۰۰۰۰ صفحه برای خود لینک ایجاد کنید مطمئنا این مورد برای گوگل شک بر انگیز است و بدون شک منجر به پنلایز شدن سایت شما خواهد شد، موارد بسیاری از این قبیل وجود دارند که برای توضیح هر کدام نیاز به چندین مقاله می باشد و از حوصله بحث خارج است اما چیزی که مهم است این است که اگر قصد پرداخت هزینه برای لینک بیلدینگ دارید حتما این کار را زیر نظر متخصص سئو انجام دهید و سر خود اقدام به این کار نکنید چون به احتمال زیاد علاوه بر این که نتیجه نخواهید گرفت و سرمایه خود را از دست خواهید داد، توسط موتور های جستجو هم جریمه خواهید شد.

اگر با تمام این تفاسیر باز قصد خرید بک لینک را دارید حتما موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • از آگهی های تبلیغاتی مانند خرید بک لینک در ۵۰ سایت معتبر و عبارات این چنینی دوری کنید.
 • با مدیر سایتی که در آن بک لینک خریداری کردید بصورت مستقیم و بدون واسطه در ارتباط باشید.
 • به جای خرید بک لینک در فوتر یا ساید بار سایت که بصورت گسترده در همه ی صفحات سایت منتشر می شوند از خرید لینک در چند صفحه خاص استفاده کنید.
 • به فاصله ی زمانی در خرید لینک ها توجه کنید.

کیفیت بک لینک

بدون شک ۲ لینک در ۲ سایت متفاوت، یکی معتبر و با سابقه و دارای رتبه خوب در گوگل و یکی کپی بردار و جریمه شده توسط گوگل، یک سان نخواهند بود… اولی به نفع سایت شما و دومی به ضرر شماست، نکته اساسی اینجاست که کیفیت یک بک لینک به چه چیز هایی مرتبط است؟ پاسخ به این سوال را در این بخش می یابیم.

انکر تکست یا anchor text

انکر تکست به عبارت یا متنی گفته می شود که سایت شما با آن لینک شده است. معمولا بهتر است با عبارت هایی لینک شوید که کلمه ی کلیدی شما هستند و مایل هستید در گوگل با این عبارت ها یافت شوید. از طرفی دیگر زیاده روی در این امر نیز مطلوب نیست، لینک های ورودی به سایت شما باید با انکر تکست های متفاوتی ایجاد شوند، اگر درصد زیادی از انکر تکست های شما مشابه باشند باز باعت مشکوک شدن گوگل و احتمالا جریمه شدن سایت شما خواهد شد.

follow با nofollow بودن لینک ها

دو مورد از مقادیری که به ویژگی rel در لینک ها می توان نسبت داد follow و nofollow هستند، تفاوت این دو عبارت در برخورد موتور های جستجو است، به عبارت خیلی ساده لینک های فالو در سئو تاثیر گذارند و لینک های نوفالو بی تاثیر می باشند، اما به گفته ی بسیاری از صاحب نظران سئو و بر اساس تحقیقات لینک های nofollow هم تاثیر گذارند و در حالت آرمانی لینک های سایت شما باید ترکیبی از لینک های فالو و نوفالو باشند.

ارزش صفحه و ارزش دامنه

تا چند سال پیش یکی از معیارهایی که سایت ها به وسیله ی آن ارزش گذاری می شدند، پیج رنک گوگل بود، با از بین رفتن پیج رنک گوگل یکی دیگر از این معیار ها موز رنک یا pa مخفف page authority و da مخفف domain authority هر یک به معنای ارزش صفحه و ارزش دامنه می باشند که عددی بین ۰ تا ۱۰۰ هستند، این که این عدد چگونه به دست می آید ار موضوع بحث خارج است اما در کل لینک هایی از سایت شما که در سایت ها و صفحاتی با pa da های بالا قرار گیرند بسیار مطلوب تر هستند.

عصاره لینک یا Link Juice

به عبارت خیلی ساده و با بیان یک مثال واضح اگر بخواهیم به توضیح لینک جویس یا عصاره لینک بپردازیم باید بگوییم اگر یک صفحه وب را به یک مخزن آب تشبیه کنیم و هر لینک خروجی  را به یک طرف آب که قسمتی از آب منبع بزرگ را در خود جای می دهد، در این صورت اگر در یک صفحه فرضی ۵ لینک داشته باشیم به هر یک از لینک ها که به طرف های آب تشبیه شده اند ۲۰ درصد از حجم کل آب می رسد و اگر ۵۰ لینک داشته باشیم ۲ درصد از حجم آب کل، پس تعداد لینک های صفحه با Link Juice رابطه عکس دارند، بنابراین وقنی لینک وب سایت شما در صفحه ای باشد که ۵۰ لینک دیگر هم قرار گرفته باشند وضعیت بسیاز متفاوت است با زمانی که در صفحه ای لینک ساخته باشید که تنها یک لینک خارجی وجود داشته باشد و آن لینکی به سایت شما باشد.

مفهوم لینک جویس را می توانید در تصویر زیر مشاهده کنید:

عصاره لینک

عصاره لینک

 

یک نکته طلایی

چیزی که اکثر سئو کاران . مدیران سایت از آن غافل هستند و در بیشتر آموزش ها به آن اشاره ای نشده، ساخت لینک در شبکه های اجتماعی است، social media یا فعالیت در شبکه های اجتماعی تاثیر به سزایی بر روی سئو سایت شما خواهد داشت، ساختن سایت های معتبر و شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک، اینستاگرام و به خصوص گوگل پلاس، به دلیل دارا بودن pa da بالا بسیار در رتبه سایت شما تاثیر گذار خواهد بود، پس همین الان برای سایت خود در شبکه های اجتماعی اکانتی ایجاد کنید و در لا به لای تولید محتوا و بازاریابی مستقیم سعی در لینک سازی هم داشته باشید.

جمع بندی و سخن پایانی

قسمت دوم این سری آموزش به پایان رسید و امیدواریم مورد استفاده ی مدیران سایت ها و سئو کاران عزیز فارسی زبان قرار گرفته باشد، ما را با ارسال نظرات خود در بهبود کیفیت مطالب و مقالات یاری کنید، همینطور این مطلب به صورت اختصاصی توسط متخصصین آپادانا وب نگاشته شده است و کپی برداری با ذکر لینک منبع مجاز است. با رعایت حقوق نویسنده ما را در نگاشتن آموزش های بیشتر و بهتر تشویق کنید.

 


8 Comments

ویلا شمال · شهریور ۸, ۱۳۹۵ at ۶:۰۶ ب.ظ

سلام
بک لینک هایی که ساخته میشود اگر غیر واقعی باشد ، میشود حذف کرد ؟

  Alireza · شهریور ۱۰, ۱۳۹۵ at ۸:۰۰ ب.ظ

  با سلام…
  بک لینک هایی که به سایت شما ساخته می شوند در برخی موارد که شما به سایت مبدا دسترسی ندارید غیر قابل حذف هستند و تنها مدیر یا admin سایت توانایی حذف کردن خواهد داشت، اما اگر در مواردی لینکی به سایت شما ارجاع داده شد که تشخیص دادید این لینک نه تنها برای سئو شما مفید نیست بلکه مضر نیز هست می توانید در قسمت لینک های google search console وارد شذه(اگر سایتتان را قبلا ثبت کرده باشید) و لینک مورد نظر را disavow کنید به این معنا که به گوگل اعلام میکنید تاثیر منفی (یا مثبت) لینک مذکور را در نتایج جستجو در نظر نگیرد.
  اگر سوالی هست خوشحال میشوم بفرمایید.

   reza · آبان ۱۰, ۱۳۹۵ at ۹:۵۹ ب.ظ

   سلام میخواستم بدونم که چطوری باید بک لینک‌های مضر را شناسایی کنیم؟

    Alireza · آذر ۶, ۱۳۹۵ at ۱:۳۵ ق.ظ

    با سلام، با ثبت سایت خود در سرچ کنسول گوگل یا webmaster tools می توانید تمامی لینک ها را به سایت خود شناسایی کنید، لینک هایی که از سایت های اسپم و نا معتبر به سایت ما ارجاع داده می شوند مضر هستند و باید disavow شوند.

ارش · مهر ۱۷, ۱۳۹۵ at ۷:۴۷ ب.ظ

عالی سپاس با تشکر

  Alireza · مهر ۲۹, ۱۳۹۵ at ۱۲:۳۳ ق.ظ

  ممنون از نظرات مثبت شما، امیدوارم سایر مطالب نیز مورد استفاده واقع شوند.

سرگرمی · بهمن ۲۹, ۱۳۹۵ at ۲:۳۲ ق.ظ

سلام.وبسایت خیلی خوب و جامعی دارید.ممنون

خرید هدفون · مرداد ۳, ۱۳۹۶ at ۲:۴۴ ق.ظ

اقا لینک مطلبو من پیدا نکردم.میشه راهنماییم
کنید؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Related Posts

بازاریابی اینترنتی

برندینگ، نقطه پنهان موفقیت در سئو

در این مقاله قصد داریم به توضیحاتی راجع به برندینگ و ارتباط آن با سئو بپردازیم و بررسی کنیم که آیا سرمایه گذاری در زمینه برندینگ شرکت یا محصولاتمان چقدر می تواند در آینده به Read more…

سئو و بهینه سازی

تفاوت سایت استاتیک و داینامیک

دو دسته بندی کلی در طراحی سایت اگر شما هم جستجویی در زمینه طراحی سایت انجام داده باشید متوجه می شوید یکی از دسته بندی هایی که سازندگان سایت ها برای مشتریان در زمینه سایت Read more…

سئو و بهینه سازی

آموزش لینک بیلدینگ در سئو

در این قسمت آموزش قصد داریم به صورت کامل نقش لینک بیلدینگ یا به عبارت بهتر ساخت بک لینک در سئو را بررسی کنیم، اگر مدیریت سایت یا وبلاگی را بر عهده دارید یا علاقمند Read more…